13 mitów dotyczących koronawirusa, w które nie należy wierzyć ani którymi nie należy się dzielić

Nowy koronawirus i wywoływana przez niego choroba, COVID-19, są nadal w dużym stopniu nieznane organom służby zdrowia i ogółowi społeczeństwa

Z tego powodu cały świat jest w pogotowiu i oczekuje na informacje rozpowszechniane na temat tej nowej pandemii. Niemniej jednak ważne jest, aby zwracać uwagę tylko na informacje udostępniane z oficjalnych źródeł, gdyż serwisy społecznościowe zostały szybko zalane fałszywymi wiadomościami o tym, jak powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa i jak leczyć COVID-19.

Tzw. fake news – fałszywe wiadomości, stanowią duże zagrożenie, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia, ponieważ mają bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Dlatego musimy odizolować mity, które obecnie są nam udostępniane:

 1. MIT. Koronawirus jest jak grypa
  Musimy unikać porównywania obu chorób.
  Choć prawdą jest, iż wiele młodych i zdrowych osób narażonych na działanie koronawirusa będzie odczuwać objawy bardzo podobne do tych, które występują w przypadku sezonowej grypy, lecz te dwie choroby różnią się od siebie.
  Należy podkreślić, że COVID-19 jest znacznie bardziej zakaźny niż grypa i ma wyższą śmiertelność. Ponadto, jest to choroba, która jest nadal w dużej mierze nieznana i na którą nie ma szczepionki.
 2. MIT. Jeżeli będą używać maseczki, wówczas się nie zarażę
  Jak wskazuje WHO, stosowanie maseczek powinno być ograniczone do osób zakażonych – lub mogących być zakażonymi – oraz do osób zdrowych, które mają z nimi bezpośredni kontakt. Ponadto, są one skuteczne tylko wtedy, gdy są prawidłowo używane i usuwane oraz w połączeniu z częstym myciem rąk wodą z mydłem lub żelem dezynfekującym.
 3. MIT. Pandemia koronawirusa ulegnie zwolnieniu w lecie z powodu upałów
  Wirusy grypy i przeziębienia ulegają osłabieniu wraz z nadejściem wiosny, z powodu wzrostu temperatury.
  Jednak, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już ostrzegła, że nie ma naukowych dowodów wskazujących na to, że koronawirus ulegnie również osłabieniu wraz ze wzrostem temperatury powietrza.
 4. MIT. Koronawirus jest przenoszony w strefach o gorącym i wilgotnym klimacie
  Wirus COVID-19 może być przenoszony w każdej strefie klimatycznej, niezależnie od warunków pogodowych.
 5. MIT. Koronawirus może rozprzestrzeniać się w powietrzu na duże odległości
  Koronawirus jest wirusem układu oddechowego, który rozprzestrzenia się głównie w wyniku kontaktu z zakażoną osobą poprzez kropelki, które roznoszone są, gdy osoba mówi, kaszle lub kicha.
  Te kropelki są zbyt ciężkie, aby mogły być rozrzucone na duże odległości za pośrednictwem powietrza.
 6. MIT. Antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu zakażenia wywołanego koronawirusem
  Antybiotyki są skuteczne tylko przeciwko bakteriom. Ponieważ koronawirus (2019-nCoV) jest wirusem, nie należy stosować antybiotyków w celu zapobiegania zakażeniu ani jego leczenia.
 7. MIT. Zwierzęta domowe mogą przenosić koronawirusa
  Jak informuje WHO, nie ma naukowych dowodów na to, że zwierzęta domowe cierpią na COVID-19 lub przenoszą go.
 8. MIT. Ugryzienie komara może przenosić COVID-19
  Koronawirus jest wirusem układu oddechowego, który rozprzestrzenia się głównie w wyniku kontaktu z zakażoną osobą poprzez kropelki, które roznoszone są, gdy osoba mówi, kaszle lub kicha.
  Nie ma żadnych informacji ani dowodów na to, że może on być przenoszony poprzez ugryzienie komara.
 9. MIT. Dzieci są odporne na koronawirusy
  Według aktualnych danych, tylko 2% zarejestrowanych przypadków dotyczy dzieci. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków choroba przebiega u nich bez żadnych powikłań.
  Wydaje się więc, że objawy COVID-19 u dzieci są łagodniejsze niż u dorosłych, ale nie są one odporne.
  Ponadto, należy wziąć pod uwagę, że dzieci mogą przenosić infekcję na dorosłych, a u tych ostatnich mogą wystąpić poważniejsze powikłania.
 10. MIT. Kobiety w ciąży przenoszą koronawirus na płód
  Według WHO, pierwsze badania wskazują, że wirus nie przenosi się do płynu owodniowego otaczającego niemowlęta w łonie matki ani do krwi w pępowinie.
  Główne ryzyko karmienia niemowląt przez matki z COVID-19 stanowi fakt, że bliski kontakt może umożliwić przenoszenie kropelek. Dlatego, zaleca się myć ręce przed dotykaniem niemowlęcia i odciągaczy pokarmu lub butelek, a także rozważyć noszenie maseczki podczas karmienia piersią.
 11. MIT. Mogę ulec zakażeniu koronawirusem dwa razy
  Za wcześnie jest jeszcze, by dać jednoznaczną odpowiedź. Eksperci są jednak zgodni co do tego, że osoby zakażone COVID-19 zostaną uodpornione na ten wirus w tym sezonie.
  To prawda, że były przypadki osób, które wypisane ze szpitala w ciągu kilku dni ponownie uzyskały pozytywny wynik testu. W tej kwestii eksperci twierdzą, że choć badania są nadal w toku, z pewnością chodzi tu o „wzrost aktywności” wirusa, a nie o jego ponowne zakażenie.
  W związku z tym WHO zaleca, aby pacjenci, którzy pokonali chorobę, pozostali w izolacji przez 14 dni w celu potwierdzenia, że nie mają żadnych objawów zakażenia.
 12. MIT. Dobre odżywianie może zapobiec koronawirusowi
  Osoby nie mogą zapobiec infekcji wywołanej koronawirusem poprzez dietę. Jednak, zdrowy tryb życia, który obejmuje zrównoważoną dietę, korzystnie wpływa na utrzymanie silnego układu odpornościowego.
 13. MIT. Picie gorącej wody lub naparów zwalcza koronawirus
  Picie ciepłych płynów nie zmienia rzeczywistej temperatury ciała człowieka. WHO ostrzega, że nie ma naukowych dowodów na to, że wysokie temperatury zabiją koronawirusa
  Nie zwalcza go również płukania gardła płynem do płukania jamy ustnej. Może to zabić pewne mikroorganizmy w ślinie ustnej. Jednakże, płukanie gardła nie chroni przed przedostaniem się wirusa do układu oddechowego, a tym samym nie chroni nas przed zarażeniem się koronawirusem.