Jak prawidłowo czyścić i dezynfekować łazienkę, aby zapobiec zakażeniu koronawirusem

W ramach środków zapobiegawczych mających na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się i zakażenia koronawirusem, oficjalne instytucje zalecają, aby ludność zwiększyła higienę osobistą, oraz częstotliwość sprzątania oraz dezynfekcji gospodarstw domowych.

Łazienka jest jednym z pomieszczeń, w których gromadzi się najwięcej zarazków – ciepłe otoczenie i wilgotność sprzyjają pojawianiu się oraz rozwojowi bakterii i wirusów – dlatego należy ją regularnie czyścić i dezynfekować w celu zapobiegnięcia przenoszeniu się chorób zakaźnych w domu. W ostatnim czasie zaleca się zmienić niektóre przyzwyczajenia i codziennie dezynfekować najczęściej dotykane powierzchnie tak, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 wśród członków rodziny.

Zalecenia dotyczące dezynfekcji łazienki w trakcie pandemii koronawirusa

Pierwszym podstawowym zaleceniem jest, aby osoba zajmująca się czyszczeniem była zdrowa, tzn. nie miała żadnych objawów COVID-19. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z bakteriami i wirusami, podczas czyszczenia należy nosić rękawice. Trzeba również pamiętać, aby po zakończeniu czyszczenia umyć ręce wodą z mydłem lub dezynfekującym żelem wodno-alkoholowym.

W przypadku łazienki zaleca się najpierw umyć ją wodą z mydłem lub zwykłym środkiem czyszczącym, a następnie zdezynfekować wybielaczem lub środkiem dezynfekującym, np. Sanytol środek czyszczący i dezynfekujący w sprayu do łazienki.

To są wszystkie elementy łazienki, jakie powinieneś codziennie dezynfekować:

 • Klamki i uchwyty drzwi, okien, szuflad i szafek
 • Umywalki i krany
 • Uchwyty spłuczki i drzwiczki
 • Wyłączniki i przyciski
 • Bidet
 • Muszla klozetowa: do jej czyszczenia zalecamy stosowanie ściereczki do jednorazowego użytku. Po przeprowadzeniu dezynfekcji należy włożyć tę ściereczkę bezpośrednio do pralki, aby uniknąć kontaktu z innymi powierzchniami.

Inne przydatne zalecenia, które możesz zastosować w swojej łazience to:

 • Odizolować szczoteczki do zębów w oddzielnych pojemnikach w celu uniknięcia stykania się przedmiotów.
 • Używać oddzielnego ręcznika dla każdego członka rodziny, to znaczy unikać dzielenia się nimi. Wymieniaj je raz w tygodniu i pierz w programie w temperaturze 60º przy użyciu zwykłego detergentu lub Sanytol dodatku dezynfekującego do prania.
 • Nie należy dzielić się gąbkami i/lub rękawicami do mycia oraz suszyć je w odpowiedniej odległości, aby się nie stykały.
 • Myć podłogę środkiem dezynfekującym bez chloru, takim jak Sanytol środek czyszczący i dezynfekujący do podłóg i innych powierzchni, w celu wyeliminowania zarazków, bakterii i wirusów

W przypadku, gdy jeden z członków rodziny wykazuje objawy COVID-19, zapadł na chorobę lub objęty jest kwarantanną z powodu kontaktu z osobą o pozytywnym wyniku testu, wówczas zasady stosowania środków czyszczących i dezynfekujacych powinny być przestzegane bardziej rygorystycznie.

Ogólne wskazówki dotyczące zapobiegania rozwojowi bakterii, zarazków i wirusów w łazience

Na koniec, pamiętaj, że możesz zastosować następujące wskazówki w codziennym życiu w celu zminimalizowania rozwoju zarazków i bakterii w łazience:

 • Usuwaj wilgoć z podłogi i ścian łazienki, zwłaszcza z narożników, ponieważ gromadzenie się wilgoci sprzyja pojawieniu się bakterii lub grzybów, takich jak pleśń.
 • Wycieraj powierzchnie, gdzie gromadzi się więcej wody, np. z umywalki lub prysznica. Należy również usuwać pozostałości mydła, kremów lub olejków do ciała.
 • Zawsze, gdy jest to możliwe, wietrz łazienkę, aby usunąć wilgoć.
 • Ręczniki, gąbki i rękawice do mycia wietrz jak najczęściej: po użyciu możesz postawić je rozwieszone do wyschnięcia.
 • Usuń wodę gromadzącą się w pojemniku na szczoteczki do zębów i osusz również dozownik mydła, aby nie dopuścić do gromadzenia się tam zarazków.
 • Wilgotny dywanik łazienkowy wywieś do wyschnięcia. Zaleca się prać go raz w tygodniu w programie prania w temperaturze 60° przy użyciu zwykłego detergentu lub środka Sanytol dodatku dezynfekującego do prania.