Dom

 

Prania 

 

<h2 class='h2title'>Kuchnia</h2> jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w domu.

Kuchnia

Kuchnia jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w domu. Znajduje się tam najwięcej niebezpiecznych mikrobów, takich jak bakterie E.Coli (pałeczki okrężnicy), bakteria Listeria czy Salmonella, które mogą wywoływać powszechnie znane zatrucie pokarmowe. 

Bardzo wilgotne powietrze, wysokie temperatury i pozostałości organiczne pomagają stworzyć idealną atmosferę do rozprzestrzeniania się mikrobów.

Łazienka i WC

Wilgotne powietrze, wysoka temperatura otoczenia, pozostałości organiczne sprzyjają namnażaniu się mikrobów. Pleśnie i grzyby, które zostawiają czarne ślady lub bakterie, rozwijające się w łazience mogą powodować różnego rodzaju alergie.

Jeżeli chcemy uniknąć ryzyka infekcji, powierzchnie, które są najczęściej używane (np. muszla klozetowa, spłuczka, krany, klamki etc.), powinny być właściwie umyte i zdezynfekowane przy pomocy odpowiednich produktów.

Powierzchnie stykające się z rękami I żywnością są silnymi nośnikami zakażenia wśród wielu osób, ponieważ powierzchnie te zbierają wszystkie typy zarazków.

Podłogi i inne powierzchnie

Powierzchnie mające styczność z rękoma i żywnością są potężnymi nośnikami zakażenia krzyżowego, ponieważ zbierają one wszystkie typy drobnoustrojów.Posadzki czy dywany są również siedliskami drobnoustrojów, w miarę jak stykają się z butami lub innym źródłem zarazków pochodzących z zewnątrz (np. odchody zwierząt). 

W celu zmniejszenia zużycia energii, niektórzy ludzie mają tendencję do prania w niskich temperaturach i wlewania mniejszej ilości płynu do prania.

Pranie

. Pranie bielizny w niskich temperaturach nie zabija zarazków. Mikroby mogą przetrwać, zanieczyszczając ubrania podczas tego i każdego następnego prania. W konsekwencji tego, jesteśmy narażeni na mikroby i nieświeży zapach wypranych tkanin, spowodowany fermentacją bakteryjną.

Mikroby mogą przenosić się w powietrzu, przeniesione przez cząstki naskórka z naszych ciał lub w małych kropelkach spadających podczas kaszlu, psikania lub spluwania.

Odświeżacze do powiertrza i zapachy

Drobnoustroje mogą rozprzestrzeniać się poprzez cząstki naskórka unoszące się w powietrzu lub drogą kropelkową podczas kichania czy kaszlu. Aby uniknąć zakażenia zaleca się dezynfekować powierzchnie odpowiednimi środkami oraz codziennie wietrzyć pomieszczenia w których przebywamy przez dłuższy czas.