Miejsca wymagające dezynfekcji w kuchni

Kiedy kuchnia nieprzyjemnie pachnie, najczęściej wynika to z obecności nadmiaru bakterii powodujących ten zapach.

Stąd też samo czyszczenie kuchni nie jest wystarczające, ponieważ nie eliminuje radykalnie bakterii. W celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu konieczna jest dezynfekcja miejsc, w których mogą gromadzić się resztki jedzenia oraz wilgoć, które sprzyjają namnażaniu się bakterii.

Poniżej wskażemy ci główne strefy, na które musisz szczególnie zwrócić uwagę w czasie dezynfekcji, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z kuchni.

Które 4 miejsca w kuchni wymagają szczególnej dezynfekcji?

  • Zlew: jest to strefa, którą musisz czyścić i dezynfekować codziennie. Czy wiesz, że zlew w kuchni może zgromadzić nawet 100 000 razy więcej drobnoustrojów chorobotwórczych niż umywalka w łazience? Według niektórych badań* 14% zlewów gromadzi ponad milion bakterii na centymetr kwadratowy. Używając produktu Sanytol Środek dezynfekujący i odtłuszczający do kuchni, zdezynfekujesz strefę zlewu i jednocześnie usuniesz cały powstały tłuszcz.
  • Gąbki i ścierki w kuchni: wchodząc w kontakt z większością resztek, gąbki którymi myjemy sztućce i inne sprzęty kuchenne są źródłem infekcji i nieprzyjemnych zapachów. Zazwyczaj zawierają bakterie pałeczki okrężnicy czy Salmonelli. Ważne jest ich pranie i dezynfekcja w pralce z zastosowaniem produktu Sanytol Dezynfekujący dodatek do prania, ponieważ gąbek i ścierek używamy właśnie do czyszczenia, a zamiast tego, możemy nimi zanieczyścić inne elementy.
  • Kosz na śmieci: worki na śmieci często nie są szczelne i przepuszczają resztki płynów. Dezynfekuj i czyść dno kosza co tydzień, używając produktu Sanytol Środek dezynfekujący i odtłuszczający do kuchni, ponieważ miejsce wyrzucania śmieci jest źródłem infekcji i powodem powstawania większości nieprzyjemnych zapachów. Nie wystarczy, że wyniesiemy śmieci, aby zniszczyć bakterie gromadzące się na dnie kosza, musimy go zdezynfekować.
  • Lodówka: lodówki są bardzo zanieczyszczone z uwagi na bakterie obecne w surowym pożywieniu. Najczęstsze z nich to Listeria, Pseudomonas czy Enterobakterie, typowe w 5% lodówek. Dlatego bardzo ważne jest, aby lodówka była utrzymywana w czystości i dezynfekowana. Zalecamy jej czyszczenie przynajmniej raz na trzy miesiące, aby zagwarantować, że jest pozbawiona drobnoustrojów chorobotwórczych i zredukować w ten sposób występowanie bakterii i ich przechodzenie na żywność, a wraz z nią do naszego organizmu. Do gruntownego czyszczenia i dezynfekcji lodówki użyj produktu Sanytol Środek dezynfekujący i odtłuszczający do kuchni.

RADA: Co 2 dni stosuj Sanytol Uniwersalny środek dezynfekujący we wszystkich odpływach w kuchni. W ten sposób nie dopuścisz do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu.

*(Kagan et al.; Tierney and Kearney, 2002)