Jak dezynfekować miejsce pracy i urządzenia elektroniczne?

Należy codziennie czyścić i dezynfekować miejsce pracy w celu usunięcia zarazkow, bakterii i wirusów, które mogły osadzić się na powierzchniach i przedmiotach. Jest to szczególnie ważne, jeżeli przestrzeń ta jest dzielona między innymi pracownikami. Musimy również dezynfekować te urządzenia elektroniczne, których najczęściej dotykamy, takie jak tablety, komputery, telefony komórkowe…

Nawet jeśli nie dzielisz tej przestrzeni z innymi współpracownikami, wskazane jest utrzymanie rutynowego czyszczenia i dezynfekowanie urządzeń elektronicznych, które są jednym z najbardziej newralgicznych miejsc w pracy.

Przewodnik dot. czyszczenia i dezynfekcji miejsca pracy oraz urządzeń elektronicznych

Do czyszczenia i dezynfekcji miejsca pracy zalecamy stosowanie ściereczek lub szmatek z mikrofibry – staraj się unikać zmywaków, które mogą porysować powierzchnie – oraz bezpiecznego dla powierzchni środka dezynfekującego, tzn. bez chloru.

Przed czyszczeniem należy wyłączyć urządzenia i odłączyć wtyczki, a także wyjąć baterie lub akumulatorki oraz odczekać kilka minut, aż one ostygną. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących sposobu czyszczenia któregokolwiek z urządzeń, można zapoznać się z instrukcją producenta.

Poniżej wyjaśniamy, jak dezynfekować powierzchnie, przedmioty i urządzenia w miejscu pracy:

 • Biurko: czyścić stół wilgotną ściereczką ze środkiem dezynfekującym, takim jak Sanytol uniwersalny spray. Spryskać bezpośrednio na powierzchnię w odległości 20 cm i rozprowadzić czystą, wilgotną ściereczką.
 • Krzesło: aby wyczyścić i zdezynfekować krzesło, należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego jest ono wykonane. W przypadku krzesła skórzanego można użyć ściereczki ze środkiem dezynfekującym. Jeśli jednak jest ono wykonane z tkaniny, lepiej jest wybrać wodę z mydłem lub specjalny środek dezynfekujący, taki jak Sanytol-dezodorant do tkanin. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, na których opierają się ręce i głowa, gdyż są to powierzchnie najczęściej dotykane.
 • Telefon komórkowy lub tablet: Czy wiesz, że smartfon może mieć do trzydziestu razy więcej bakterii niż deska klozetowa? Dlatego tak ważne jest, aby codziennie dezynfekować go wilgotną ściereczką i dezynfekującym środkiem czyszczącym. Rozpylać go na czystą i lekko wilgotną szmatkę, nigdy bezpośrednio na urządzenia. Można również użyć chusteczek dezynfekujących, takich jak Sanytol uniwersalne chusteczki czyszczące i dezynfekujące.
  Unikaj wprowadzenia płynów do jakiegokolwiek otworu słuchawek, ładowarki lub głośników. Do kamery telefonu komórkowego najlepiej używać specjalnej ściereczki z mikrofibry do obiektywów, a obudowę telefonu komórkowego lub tabletu możesz czyścić uniwersalną chusteczką lub wodą z mydłem.
  Ponadto, w ramach środków zapobiegawczych, należy unikać zabierania telefonu komórkowego lub tabletu do łazienki, myć ręce przed ich użyciem lub wybrać asystenta głosowego, aby uniknąć ciągłego dotykania ekranu.
 • Komputer: należy czyścić i dezynfekować te miejsca, które najczęściej są dotykane, jak np. przycisk startowy. Należy zachować ostrożność w przypadku złączy takich jak przy USB.
  • Klawiatura: do czyszczenia przestrzeni między klawiszami można użyć szczoteczki wcześniej zwilżonej środkiem dezynfekującym. W przypadku powierzchni klawiatury zalecamy przetarcie jej wilgotną ściereczką lub uniwersalną chusteczką dezynfekującą.
  • Myszka: należy położyć większy nacisk na obszary, które mają kontakt z dłońmi i palcami. Jeśli używasz podkładki pod myszkę, wskazane jest również przetarcie jej środkiem dezynfekującym.
  • Monitor: oczyścić zewnętrzne obszary – krawędzie i przyciski. Ekran można przetrzeć suchą ściereczką ze specjalnym produktem dla danej powierzchni.
 • Słuchawki: jeśli słuchasz muzyki za pomocą słuchawek podczas pracy, ważne jest również, abyś je zdezynfekował. Użyj ściereczki z mikrofibry ze środkiem dezynfekującym. Jeśli są to słuchawki douszne, wystarczy wyczyścić je na zewnątrz i użyć szczoteczki w celu usunięcia brudu nagromadzonego w jej kratkach.
 • Urządzenia USB (pendrive’y, dyski twarde…) i ładowarki: należy użyć wilgotnej szmatki bez dotykania części metalowej.
 • Bransoletki aktywnościowe i inteligentne zegarki: Jeśli są wodoodporne, można je czyścić wodą z mydłem.

Ponadto, jako środek zapobiegawczy, należy pamiętać, że po zakończeniu czyszczenia i dezynfekcji miejsca pracy oraz urządzeń przenośnych, należy umyć ręce wodą z mydłem lub dezynfekującym żelem wodno-alkoholowym.

W jaki sposób możemy usprawnić naszą telepracę?

Oprócz utrzymywania miejsca pracy w czystości i zdezynfekowanego, niezbędne jest zorganizowanie zarówno miejsca pracy, jak i siebie samego, aby być bardziej wydajnym i zredukować stres. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do pracy w domu i nie wiesz, od czego zacząć, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci lepiej zarządzać swoim dniem pracy.

 • Wyznacz sobie godziny pracy: ustal godzinę rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy, a także przerwy, aby móc pozostać skupionym i produktywnym. W miarę możliwości, postaraj się dostosować ten harmonogram do potrzeb Twojej rodziny.
 • Ubieraj się codziennie rano: zanim zaczniesz pracę, utrzymuj nawyk ubierania się i pielęgnowania.
 • Przygotuj odpowiednie miejsce pracy: jeśli możesz używaj osobnego pomieszczenie z odpowiednim oświetleniem i wygodnym krzesłem. Stół roboczy powinien być dostatecznie obszerny i posiadać niezbędne materiały do pracy.
 • Utrzymuj codzienny kontakt ze swoimi współpracownikami.