Które miejsca w domu są najbardziej zanieczyszczone?

W celu zapewnienia właściwej higieny w domu duże znaczenie ma wiedza, jak dezynfekować mieszkanie, zwracając szczególną uwagę na miejsca najbardziej zanieczyszczone. W ten sposób najlepiej wykorzystasz czas i zdezynfekujesz dokładniej te miejsca, które najbardziej tego wymagają.

Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Barcelonie, dziewięcioma najbardziej zanieczyszczonymi miejscami w domu są:

  1. Muszla klozetowa. Jest miejscem najbardziej zanieczyszczonym w mieszkaniu, gdyż jest to strefa o największym obciążeniu bakteryjnym w domu.
  2. Gąbki i ścierki kuchenne. Mogą gromadzić tyle samo mikroorganizmów co muszla klozetowa, a są prawidłowo dezynfekowane jedynie w 20% gospodarstw domowych. Przenoszą ogromną liczbę mikroorganizmów na inne powierzchnie, które są już czyste.
  3. Zlew kuchenny. Natomiast zlew kuchenny może zawierać nawet 100 000 razy więcej drobnoustrojów chorobotwórczych niż umywalka w łazience, a przecież jest w ciągłym kontakcie z naszą żywnością.
  4. Krany, wanny, gumowe uszczelki. Na kranach, wannach i gumowych uszczelkach pralek pojawia się tak zwany „biofilm” (błona biologiczna), tworzący się w wyniku nagromadzenia się różnych bakterii i jest on silnie zanieczyszczający. Nie zapomnij o naszym poście na temat czyszczenia wanny w dwóch krokach.
  5. Szczoteczki do zębów. Czy wiesz, że szczoteczki do zębów i kubki, do których je wkładamy, zawierają ogromną liczbę drobnoustrojów chorobotwórczych? Ich dezynfekcja jest priorytetowa, bo przecież wkładamy je bezpośrednio do ust. Mikroorganizmy występujące na szczoteczkach do zębów są przyczyną próchnicy i opryszczki.
  6. Deski do krojenia i noże. Te przybory i narzędzia mogą generować łańcuch zanieczyszczeń krzyżowych, mających wpływ na naszą żywność, a więc i na nasz organizm. Jeżeli, na przykład, używamy tej samej deski do krojenia kurczaka, a następnie sałaty na sałatkę, zanieczyszczamy tę ostatnią drobnoustrojami chorobotwórczymi występującymi w surowym mięsie.
  7. Klawiatura. Częste używanie otaczających nas urządzeń technologicznych, na przykład komputerów, sprawia że są zanieczyszczone nawet 450 bakteriami na klawisz. Przykładowo, jedzenie w pobliżu komputera sprzyja wzrostowi liczby mikroorganizmów.
  8. Meble i klamki. W znacznym stopniu przyczyniają się do przenoszenia grypy i innych wirusów dróg oddechowych.
  9. Zabawki i akcesoria dziecięce. One również mogą być zanieczyszczone. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak dezynfekować zabawki twojego niemowlęcia, polecamy ci przeczytanie postu poświęconego temu tematowi.

We wszystkich tych przypadkach warto mieć pod ręką produkty do dezynfekcji gospodarstwa domowego Sanytol. Przede wszystkim, nigdy nie może zabraknąć ci produktu SANTYOL Uniwersalny środek czyszczącyi dezynfekujący w sprayu, który pomoże ci szybko i skutecznie zwalczyć zarazki we wszystkich tych miejscach.

Wiedząc, które miejsca w domu są najbardziej zanieczyszczone, dezynfekcja mieszkania, staje się łatwa.